Food Storage Feb -$10 a week Challange

Well, I thought about making this a flat food storage feb but the truth is, I am paying good money to get some help in regards to health related to diet and working towards having a little one, so it does not make sense to not follow said advice, which includes having some fresh fruit and greens per day, now I have been able to work out that I use my canned/frozen/dried fruits for most of my portions per day but I gave at one fresh each day, typically a apple, orange or a banana.  Now I am not buying greens, I am growing and or sprouting them more so, but I do need to buy cabbage.

So I have done some math and I believe that I can get what I need each week for ten dollars or under per week, getting everything else from the farm in terms of  pantry, freezers or fresh on the farm, including eggs, milk, meat etc.

I am giving myself a pass on girls afternoon out for coffee, but I hope? that I will be able to get them all visiting in house raither then going out, to reduce and or limit any spending on them, I do have one give, the weekend before Valenties, we have a fancy four course lunch out booked, this is a freebe meal, I was quite excited to find them and can only hope that they live up to their motta,  I will post on the meal, but its all about being local, I found them in my ontario table book.

So I think Daisy said she was up to joining me so I look forward to that, anyone else want to join me, set your own weekly amount that suits your family be it less or more and we will see how it goes, i will be doing my weekly updates on my food storage friday posts.

This entry was posted in Food Storage, frugal and tagged . Bookmark the permalink.

5 Responses to Food Storage Feb -$10 a week Challange

  1. We get our milk and eggs each week – I’ve actually increased the amount of milk so that I can make cheese – so that’s $20-25/week. I want to build up a stack of aging hard cheeses for next winter. The consistent goal has been to spend nothing else, but we haven’t been able to follow that perfectly.

    Other than milk and eggs, I’m going to aim to spend no more than $100 during February, and I’ll post what I spend.

  2. Daisy's avatar Daisy says:

    Yep, I’m in! I’m pretty sure it will be $10/week for me too, but I will for sure be over this week as I realized on Sunday I’m almost out of all purp. and bread flour. I would skip the bread flour but I promised my neighbour I would make her some of the buns she likes. I’m going to give myself a pass for Valentine’s too, it’s our once a year fancy-schmancy dinner out. I’ll try to post on Fridays but I generally get home pretty late on that day, so if not I will do one on the weekends. 🙂

  3. Pingback: Ten dollar a week Grocery challange for Jan.. | Just another Day on the Farm

Leave a comment